III AUa 762/12 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Apelacyjny w Lublinie z 2012-09-26

Sygn. akt III AUa 762/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 września 2012 r.

Sąd Apelacyjny w Lublinie III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący - Sędzia

SA Marcjanna Górska

Sędziowie:

SA Elżbieta Czaja

SA Małgorzata Rokicka - Radoniewicz (spr.)

Protokolant: st.sekr.sądowy Urszula Goluch-Nikanowicz

po rozpoznaniu w dniu 26 września 2012 r. w Lublinie

sprawy Z. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.

o prawo do emerytury

na skutek apelacji pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału
w L.

od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie

z dnia 30 maja 2012 r. sygn. akt VII U 1695/12

zmienia częściowo zaskarżony wyrok i ustala początkową datę prawa do emerytury na dzień 18 listopada 2011 roku.

III AUa 762/12

UZASADNIENIE

Organ rentowy – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział

w L. decyzją z dnia grudnia 2011 odmówił Z. M. prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym, ponieważ wnioskodawca nie udowodnił 15 letniego okresu pracy w warunkach szczególnych.

Od tej decyzji odwołanie do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy

i (...) w L. wniósł wnioskodawca Z. M., domagając się zmiany decyzji i przyznania prawa do emerytury po uznaniu okresu pracy w warunkach szczególnych.

Wyrokiem z dnia 30 maja 2012 roku Sąd Okręgowy w Lublinie zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił wnioskodawcy Z. M. prawo do emerytury od dnia 17 listopada 2011 roku. Sąd Okręgowy ustalił, że wnioskodawca, urodzony w dniu (...), w dniu listopada 2011 roku złożył wniosek o emeryturę. Z dokumentów dołączonych do wniosku wynikało, że na dzień 1 stycznia 1999 roku wnioskodawca legitymuje się 29 latami, 9 miesiącami i 8 dniami okresów ubezpieczenia, ale nie udowodnił żadnego okresu pracy w warunkach szczególnych. Sąd Okręgowy przeprowadził postępowanie dowodowe na okoliczność, czy praca wykonywana przez wnioskodawcę w okresie od 8 października 1975 roku do 30 września 1995 roku w (...) Przedsiębiorstwie Budownictwa (...) na stanowisku ślusarz-spawacz spełniała warunki do uznania za pracę w warunkach szczególnych. W tym okresie wnioskodawca wykonywał prace spawalnicze w brygadzie, w której pracowali spawacze-monterzy, przy czym praca jego polegała na spawaniu konstrukcji stalowych, które stanowiły szkielet budowanego obiektu. Sąd Okręgowy ocenił, że praca wówczas wykonywana odpowiadała warunkom wymienionym w wykazie A Działu XIV poz.12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przy czy praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. W tej sytuacji Sąd Okręgowy orzekł, że wnioskodawca spełnił warunki wymienione w art.184 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w związku z art.32 ust.1 tej ustawy oraz § 2, § 3 i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze i ustalił mu prawo do emerytury w niższym wieku emerytalnym od dnia 17 listopada 2011 roku.

Od tego wyroku apelację wniósł organ rentowy – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L., zaskarżając wyrok w części dotyczącej daty przyznania prawa do świadczenia. Wyrokowi zarzucał naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie art.184 ust.2 oraz niezastosowanie art.100 ust.1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez przyznanie prawa do emerytury w dacie pozostawania wnioskodawcy w stosunku pracy. Wnosił o zmianę zaskarżonego wyroku i ustalenie, że Z. M. ma prawo do emerytury od dnia 18 listopada 2011 roku.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Apelacja jest zasadna, a jej uwzględnienie skutkuje zmianą zaskarżonego wyroku w zakresie daty początkowej przyznanego prawa do emerytury.

Przepis art.184 ust.2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz.U. Nr 153 z 2009 roku, poz.1227) zawiera dodatkowy warunek do nabycia prawa do emerytury wymagany od ubezpieczonego będącego pracownikiem - rozwiązania stosunku pracy. W stanie faktycznym sprawy bezsporne jest, ze wnioskodawca Z. M. do dnia 17 listopada 2011 roku pozostawał w stosunku pracy będąc zatrudnionym w (...) spółce z o.o.. W dniu 17 listopada 2011 roku rozwiązał stosunek pracy. Sąd Okręgowy prawidłowo ustalił, że wnioskodawca spełnił pozostałe przesłanki wymagane do nabycia prawa do emerytury w niższym wieku emerytalnym, jednakże przeoczył okoliczność, że dopiero z dniem rozwiązania stosunku pracy czyli od dnia 18 listopada 2011 roku zostały spełnione wszystkie warunki do ustalenia prawa do świadczenia.

Zgodnie z przepisem art.100 ust.1 powołanej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do świadczenia powstanie z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do jego uzyskania. Skoro w przypadku wnioskodawcy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z dniem 17 listopada 2011 roku, prawo do świadczenia powstało od dnia 18 listopada 2011 roku.

Z tych względów i na mocy powołanych powyżej przepisów oraz na podstawie art.386 § 1 KPC Sąd Apelacyjny orzekł, jak w sentencji.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Ewa Sidor
Podmiot udostępniający informację: Sąd Apelacyjny w Lublinie
Osoba, która wytworzyła informację:  Marcjanna Górska,  Elżbieta Czaja
Data wytworzenia informacji: